Sık Sorulan Sorular

Kitabımı Türkçe yayımlayabilir miyim?

Ne yazık ki Amazon Türkçe desteğini Aralık 2018 itibari ile tamamen kaldırmış bulunuyor. Amazon ile bu konuda iletişim halindeyiz. Fakat Türkçe desteğin tekrar ne zaman başlayacağı ile ilgili net bir tarih mevcut değil.

 

Bireysel yayıncılık bana hangi imkanları sunuyor?

Bireysel yayıncılık ile:

  • Kendi kitabınızı kendiniz yayımlayabiliyorsunuz.
  • Kitabınızı çok hızlı yayımlayabiliyorsunuz.
  • Kitabınızı yayımlamak için piyasanın çok altında bir ücret ödüyorsunuz.
  • Kitabınızı istediğiniz gibi şekillendirebiliyorsunuz.
  • Asıl baskıdan önce prova baskıyı görüp inceleyebiliyorsunuz.
  • Kitabınızı Amazon'da satışa çıkarıp linkini sevdiklerinizle paylaşabiliyorsunuz.
  • Kitabınız satıldığında piyasanın oldukça üzerinde bir telif ücreti alıyorsunuz.
  • Kitap sahibi olma hayalinizi kolaylıkla gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

Kendi kitabımı yayımlamamın avantajları nelerdir? 

Geleneksel yayınevleri ile yayın yapma süreci oldukça zorlu ve meşakkatlidir. Yayınevleri, kendilerine ulaşan projelerin büyük çoğunluna olumsuz dönüş yapmakta, bu da bir çok eserin daha doğmadan ölmesine sebep olmaktadır. Oysa yazmak, çok emek isteyen bir iştir. Bu anlamda her proje en az bir şansı hak etmektedir. Günümüzde bireysel yayıncılık sayesinde, geleneksel yayınevlerinin hayır dediği birçok best seller eser listelerde yerini almaktadır.

Geleneksel yayınevleri ile çalıştığınızda kitabınızın satışından elde edilen gelirin çok az bir kısmı size geri dönmektedir. Hatta  tüm baskı maliyetlerini yazarlara yükleyen yayınevleri bile yazarlara çok düşün telif  ücretleri teklif etmektedir. Kitabınızı kendiniz yayımladığınızda piyasanın oldukça üstünde bir  telif ücreti elde edebilirsiniz.

 

Talebe göre çoğaltma ne demektir?

Talebe göre çoğaltma yöntemine göre kitabınız, müşteri satın almak istediğinde basılmaktadır. Yeni baskı teknolojileri, kitapların az sayıda basılmasına imkan sağlamaktadır. Böylece depolama zorunluluğu da ortadan kalkmış olmaktadır.

 

Kitabım ne kadar sürede satışa çıkacak?

Seçtiğiniz pakete göre yayın süresi değişiklik arz edebilmektedir. Her bir paket için sürecin nasıl işleyeceği ve tahmini olarak ne kadar süre alacağı ilgili linkte detaylandırılmıştır.

 

Kitabıma ben de sahip olabilecek miyim?

Kitabınız talebe göre çoğaltılacağı için sizin de sahip olmak için talep etmeniz gerekecektir. Kitabınıza sahip olmak için bize ulaşmanız, kargo ve basım ücretini ödemeniz yeterli olacaktır.

 

Kitabımı satın almak istediğimde hangi yolu takip edeceğim?

Kitabınızdan satın almak istediğinizde bize ulaşmanız gerekmektedir. Sadece kitabın basım ücretini ve Amerika kargo ücretini ödeyerek kitabınıza ortalama iki hafta içinde sahip olabilirsiniz. Adet sayısı fazla olduğunda siparişlerin gümrüğe takılma ihtimali olduğundan elinize ulaşması süresinin uzayabileceğini hatırlatmak isteriz. 

 

Kitabımı kendim satabilir miyim?

Bizden tedarik edeceğiniz kitaplarınızı karın tamamı size ait olacak şekilde istediğiniz fiyata satabilirsiniz.

 

ISBN kodu nedir?

ISBN (Uluslararası Standart Kitap Numarası) dünyanın neresinde yayımlanırsa yayımlansın, her kitaba özel olarak atanan 10 veya 13 haneli numaradır. Kitabınıza da 10 ve 13 haneli ISBN atanacaktır. ISBN numarası kitabın baskı sayısını, yayının hak sahibini ayrıca kitap boyutu, sayfa numarası, cilt şekli gibi fiziksel özelliklerini tanımlamaktadır.

 

Kitap yayımlanmadan önce vazgeçersem geri ödeme alabilecek miyim?

TYB Yayın Danışmanlığı, iptal talep edilene kadar  sunulmuş hizmetlerin ücretini keserek geri kalanı tam olarak geri ödeyecektir.

 

Bireysel yayıncılıkta danışmanlık almam neden önemli?

Daha önce ifade edildiği gibi iyi düzeyde İngilizcesi olan ve bilgisayar kullanma konusunda yeterli teknik bilgiye sahip olan herkes ilgili internet sitelerini kullanarak kendi yayınını yapma imkanına sahiptir. Danışmanlık hizmeti almak ise birkaç noktada önem kazanmaktadır:

1- İlk olarak bu sistemler telif ücreti ödemesi için PayPal ya da Avrupa ya da Amerika'daki bankalardan hesap numarası istemektedir. TYB Yayın Danışmanlığı, Amerika'da yerleşik bir şirket olduğundan yurtdışında hesabı olmayanlar için sistemi kullanmayı mümkün hale getirmektedir. 

2- Diğer yandan, telif ücretleri Amerika tarafından ayrıca vergilendirilmektedir. TYB Yayın Danışmanlığı, Amerikan vergi sistemi kapsamında faaliyet yürüten bir şirket olduğundan yazarların ayrıca vergi işlemleri ile ilgilenmesi gerekmemektedir.

 

Telif ücretini hangi periyotta ve hangi yöntemle alabileceğim?

Telif ödemeleri Amazon tarafından iki ayda bir gerçekleştirilmektedir. TYB Yayın Danışmanlığı da Amazon'un telif ücretini ödemesini müteakip size ödeme yapacaktır. Bu rutin, alacağınız telif ücretinin $100 üstünde olması durumunda gerçekleşecektir. Telif ücreti toplamının $100 altında seyretmesi durumunda bir sene sonunda ödeme gerçekleştireceğiz. Diğer yandan telif ücreti toplamınız ilk iki aydan sonra $100'ı aştığı anda, bir senelik süre beklenmeden ödeme gerçekleştirilecektir. Ödemeler, Western Union ile isminize veya vereceğiniz dolar hesabına gönderilmekte, satış raporları da üç aylık periyotlarda e-mail yolu ile tarafınıza bildirilmektedir.

 

Kitabımı müstear isimle yayımlayabilir miyim?

Kitabınızı müstear isim (pen name) kullanarak yayımlamanız mümkün. Bu durumda bilmeniz gereken ISBN numaranızın müstear isminize tanımlanacak olması. Fakat bizim ile yapacağınız sözleşmede kitaplarınızı hangi müstearla yayımladığınız yer alacağından telif ücretlerinizi gerçek kimliğiniz ile almanıza bir engel teşkil etmeyecektir.